aktualizováno: 17.12.2017 19:09:54 

ho-vlaky

Příručky a podklady ke stavbě
Příručky ke stavbě modelových kolejišť , které byly vydány (prodávány) u nás, před i po roce "89" - starší i novější, z mojí knihovky a zaslané kolegy modeláři.

V poslední době se spousta našich kolegů shání po různých podkladech ke stavbě kolejišť a jejich doplňků. Vlastním také nějaké starší i novější publikace. Počínaje publikacemi "Malé železnice" a konče modlářskými přílohami, vydanými jako příloha ŽM (MMŽ).
Většina těchto publikací je dávno rozebrána (bohužel i ty nejnovější).Proto jsem pro všechny kolegy připravil několik malých ukázek z těchto publikací.

Stavba depa, 2004, modelářská příloha Železničního magazínu,
Vydavatel: M-Presse, K letišti 579, 763 14 Zlín
Kvalitní celobarevná, moderně pojatá publikace. Dokumentuje vznik, historii a význam různých typů lokomotivních dep. Obsahuje plánky, výkresy, i 3D různých typů dep, výtopen a mnoha jejich příslušenství s detailním popisem, včetně fotografií modelů, od různých výrobců
 


Stavba krajiny, léto 2003, modelářská příloha Železničního magazínu, Vydavatel: M-Presse, K letišti 579, 763 14 Zlín
Kvalitní celobarevná, moderně pojatá publikace. Popisuje od přípravných prací pro tvorbu krajiny, postupnou stavbu terénu, použití vegetace, tvorbu vodních toků a ploch a pod. Dále se zabývá některými drobnými doplňkovými stavbami i vhodným pozadím kolejiště. Uvádí použití různých typů materiálů a polotovarů mnoha výrobců. Vše je detailně popsáno včetně mnoha fotografií skutečnosti a modelů.

 
Stavba kolejišť, podzim 2002, modelářská příloha Železničního magazínu, Vydavatel: M-Presse, K letišti 579, 763 14 Zlín (skeny zaslal kolega modelář)
Kvalitní celobarevná, moderně pojatá publikace. Popisuje od přípravných prací pro tvorbu krajiny, postupnou stavbu kolejiště, terénu, opěrných zdí, tunelových portálů a podobně. Uvadí i možnosti použití profesionálních doplňků a polotovarů, včetně hotových částí i celých kolejišť. Vše je detailně popsáno včetně mnoha fotografií ze stavby i hotových modelů.

 


Někteří kolegové, kteří (zatím) svou práci neprezentují na netu mi poslali skeny různých svých příruček.
s prosbou o jejich prezentaci a tím zpřístupnění pro ostatní. Jsou to vesměs dosti staré materiály.  Zatím mi kapacita stránek dovoluje je uveřejnit, takže je budu dávat do této sekce.
Dokumenty jsem neupravoval, jen u vzorových obrázků jsem provedl ožíznutí okrajů.
 

Po správné koleji se železnicí TT, vydavatel ZEUKE & WEGWERTH, vydáno v roce 1969
Částečně barevná publikace. Obsahuje základy zapojení výhybek, návěstidel, geometrii kolejiva TT zeuke. Pskytuje základní informace pro zájemce o modelovou železnici. Poplatné době vzniku.
Po_spravne_koleji.zip (6566 KB)

 

 

C-1 ELEKTŘINA NA MODELOVÉM KOLEJIŠTI, Vydavatel: MODELA-Malá železnice, podnik ÚV Svazarmu, Opletalova 21,110 00 PRAHA 1, vyrobil závod 15-Hranická 321, 757 01 VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, první vydání v roce 1974
"Rady, návody, příklady, výkresy a schemata pro začátečníky i pokročilé". Přepracované vydání rozšířené o kapitolu o osvětlení.
Vše poplatné době vzniku. Jsou tady
schémata,která ukazují možnosti použití běžných ovládacích prvků pro modelováníprovozu, jak jej známe na skutečné železnici. Sice starší, ale v základech analogového ovládáníse toho od té doby moc nezměnilo, pokud se nechce používat nějakápolovodičová automatizace.

 

C-2 POLOVODIČE A JEJICH VYUŽITÍ V ŽELEZNIČNÍM MODELÁŘSTVÍ - 1. ČÁST,
 Vydavatel: MODELA-Malá železnice, podnik ÚV Svazarmu, Opletalova 21,110 00 PRAHA 1, vyrobil závod 15-Hranická 321, 757 01 VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, první vydání v roce 1974

"Populární vysvětlení funkce polovodičů, diody, tranzistory, zapojení, schémta, plošné spoje, zkoušení tranzistorů, katalog základních součástek a mnoho jiného.
 

D-3 STAVBA KRAJINY NA MODELOVÉM KOLEJIŠTI,
Vyd
avatel: MODELA-Malá železnice, podnik ÚV Svazarmu, Opletalova 21, 110 00 PRAHA 1, vyrobil závod 15-Hranická 321, 757 01 VALAŠSKÉ MEZIŽÍČÍ, první vydání v roce 1974
"Rady, návody, obrázky - jak co nejvěrněji modelovat naši krásnou - skutečnou krajinu". Popisované techniky a použité materiály jsou silně poplatné době vzniku publikace, kdy se nenalo skoro nic koupit a všechno se muselo vyrobit z tehdy běžně dostupných surovin a materiálů.  

 
 
 
       
TOPlist